İkiz gebelik..

NaZLıHaN

Administrator
İkiz bebekler, ikiz bebek nasıl olur ve ikiz bebek belirtileri sıklıkla araştırılan konular arasındadır. Çoğul gebelikler arasında en sık görülen tür, ikiz gebeliktir ve rahim içerisinde birden fazla bebeğin aynı anda büyümesiyle gerçekleşir. Doğal yollar ile oluşmuş her 80 gebeliğin 1’inde ikiz gebelik görülür.

İkiz Bebekler Nasıl Oluşur?

Tekil gebelikler anne rahmine bir zigotun yerleşmesiyle oluşur. İkiz gebeliklerde ise anne rahminde yaşama tutunmuş iki zigot vardır. Eğer tek bir yumurtanın döllenip anne rahminde bölünmesiyle oluşan iki zigot varsa bu durumda tek yumurta ikizi gebeliği gerçekleşir. İki farklı yumurta iki farklı spermle döllenerek ana rahmine düştüyse çift yumurta ikizi gebeliği gerçekleşir.

1701

İkiz Bebeklerde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin ilk 3 ayında karşılaşılan bulantı, koku hassasiyeti ve kusma, şikayetleri ikiz gebeliklerde daha yoğundur.

Genellikle ikiz gebelikte kilo alımı tek gebeliğe göre daha fazla olur.

İkiz gebeliklerde mesane üzerine baskı daha fazla olduğundan bu dönemde idrar sıklığı da artabilir.

Gebelik yaşı tespit edilirken karın büyüklüğü de kullanılabilir. İkiz gebeliklerde hafta ilerledikçe karın büyüklüğü (fundus tepe noktası) beklenenden daha fazla olur.

İkiz gebeliklerde beta hCG seviyesi tek gebeliğe göre artar. Ancak her yüksek beta hCG çoğul gebelik anlamına gelmez. Mol gebelik (üzüm gebeliği) ve bazı kanserlerde beta hCG çok fazla artabilir.

AFP bebeğin karaciğerinden salgılanan bir proteindir. İkiz gebeliklerde AFP ölçümü yüksek olur. 3′lü test sırasında çoğul gebeliklerde normal değerden fazla olacağı için test sonuçlarının yanlış olmasına neden olur.

1702

İkiz Bebekler Ultrasonda Ne Zaman Belli Olur?

İkiz gebelik ultrasonla belli olur mu veya ikiz gebelik ultrasonla ne zaman belli olur sorusu en çok sorulan sorular arasındadır. İkiz gebelik ultrasonla tespit edilebilmektedir. İkiz gebeliğin kendini belli etmeye başlaması hamileliğin 5. ve 6. haftalarında gerçekleşir. Eğer ultrason görüntülerinizde iki adet kese varsa, bu ikiz gebeliğinizin var olduğu anlamına gelebilmektedir. Ancak bu ikiz gebeliğin sadece oluşum aşamasıdır.

Kimi durumlarda bu iki fetüsten biri gelişirken diğerinin gelişimi durur ve kaybolur. Bu ikiz eşte kromozomsal sorunların bulunduğu ve bu yüzden gelişemeyerek kaybolduğu belirtilmektedir. Bu gibi durumların yaşanabileceği varsayılarak ikiz bebeklerin varlığının kesin olarak bilinmesi için 7. ve 8. haftalara kadar beklemek gerekmektedir. Ek olarak gebeliğin 7. ve 8. haftalarında bebeklerin kalp atımları başlamaktadır. Bu sebeple ultrasonda iki farklı kalp atımının duyulması ikiz gebeliğin var olduğunu gösteren en önemli bulgudur.

Bazı aileler ikiz gebeliğe sahip olduklarını öğrendikten sonra bebeklerinin tek yumurta mı yoksa çift yumurta mı ikizi olduğu merak etmektedir. Eğer ikiz bebeklerinizin tek yumurta ikizi mi yoksa çift yumurta ikizi mi olduğunu bilmek isterseniz 9. ile 14. haftalar arasındakikontrolleri beklemeniz gerekmektedir. Ultrasonda plasentanın tek olması tek yumurta ikizi olduklarına, çift plasenta bulunması ise çift yumurta ikizi olma ihtimallerinin daha yüksek olduğuna işaret etmektedir. İleriki haftalarda bunlarla ilgili bilgi almak zorlaşabilmektedir. Diğer yandan, bebeklerin cinsiyeti de bu konu hakkında fikir vermektedir.

1703

Aileler tarafından merak edilen bir diğer konu ise ikiz bebeklerin doğumunun ne zaman gerçekleşeceği konusudur. Normal hamileliklerde doğum, 38 hafta ile 40 hafta arasında beklenir ancak ikiz gebeliğiniz varsa bu süre sizin için daha erkene çekilebilir. Genellikle sezaryenle gerçekleştirilecek ikiz doğumlarında, ortalama hamilelik süresi yaklaşık 37 haftadır. Bu durum her ikiz bebeklere hamile olan kadınlar için farklılık gösterebilmektedir. En sağlıklı bilgiyi doktorunuza danışarak edinebilirsiniz.
 
Üst