İstanbul’da Düğün Fotoğrafı İçin En İdeal Mekanlar.

NuRsEnA

Member
İstanbul gibi eşsiz bir şehirde düğün fotoğrafı çektirecek şanslı çiftler! Sizin için İstanbul dış çekim mekanlarını araştırdık. Düğün albümün için İstanbul'da fotoğraf çekilecek yerleri soruşturduk. Bu mekanlarda çekim yapmış düğün fotoğrafçılarını da sıraladık!

831

İstanbul düğün fotoğrafı mekanları açısından çok zengin bir şehir. Çiftlere birçok alternatif sunuyor. Mesela deniz manzaralı düğün fotoğrafına sahip olmak isteyenler de tarihi mekanın dokusunda çekim yaptırmak isteyenler de İstanbul’da birçok dış çekim mekanı bulabiliyor.

Eğer dış çekimi evleneceğiniz tarihte yaptıracaksanız düğün mekanınıza yakın olan yerleri seçmenizde fayda var. Size yardımcı olması açısından Avrupa ve Anadolu yakalarındaki mekanları ayrı ayrı verdik. O zaman başlayalım:

Avrupa Yakası Düğün Fotoğrafı Mekanları
1- Silivri
İstanbul dış çekim mekanlarından doğası ve deniziyle dikkatleri üzerine toplayan yerlerden biriyle başlayalım! Silivri'nin hem parklarını hem de kumsallarını değerlendirebilirsiniz.

İstanbul'un uzak bir noktasında yer alıyor gibi görünse de Silivri kolaylıkla ulaşım sağlanabilen bir ilçe. Silivri de ücret gerektirmeyen fotoğraf mekanları arasında yer alıyor.

832


2- Ihlamur Kasrı
Ihlamur Kasrı Nerede: Beşiktaş ve Nişantaşı arasında, Ihlamur Mesire yerinde bulunuyor.

İstanbul düğün fotoğraf mekanlarından Ihlamur Kasrı, mimarisi ve taş işlemeleri ile göz dolduran oldukça görkemli bir yapı. Ihlamur Kasrı fotoğraf çekimi hiç bitmesin isteyebilirsin, benden söylemesi.

Ihlamur Kasrı giriş ücreti şöyle: Burada fotoğraf çektirmenin saatlik ücreti 500 TL. Bu ücreti TBMM Milli Saraylar'ın belirttiği banka hesap numarasına yatırdıktan sonra, Dolmabahçe Sarayı'nda taahhütname imzalaman gerekiyor.

Kasrın sadece dış mekanlarında fotoğraf çekilmesine izin verildiğini de hemen ekleyelim. Yani köşklerin içerisinde fotoğraf çekimi yasak.

833

3- Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu Nerede: Sarıyer ilçesinde ve İstanbul Üniversitesi’nin Orman Fakültesi içerisinde yer alıyor.

Gerçekten tam bir doğa harikası olan Atatürk Arboretumu dış çekim için İstanbul’un güzelliği ile nefes kesen köşelerinden biri. Zaten doğaya aşık olan çiftler için dış çekim mekanları İstanbul’da Atatürk Arboretumu etrafında konumlanmış durumda.

Arboretumu anlatmakla bitiremeyebiliriz ancak mutlaka göletlerin üzerindeki köprülere, iskelelerine, iki tarafı ağaçlarla kaplı patikalarına da değinmeliyiz. Özellikle bu alanlar düğün fotoğraflarında eşsiz karelerin oluşmasını sağlayacak.

834


4- Emirgan Korusu
Emirgan Korusu Nerede: Sarıyer ilçesinde, Emirgan ve İstinye semtlerinin arasında yer alıyor.

İstanbul'un karmaşası içinde kendine özgün konumu ve doğası ile bir anda ayrı bir dünyaya adım attığını hissettirecek bir yer Emirgan Korusu. Dört mevsim güzellikleri ile düğün fotoğrafları için size harika bir alan sunuyor.

İçerisinde yer alan köşkleri, göletleri, peyzajı, çiçekleri, ağaçları ve tabii ki Boğaz manzarası fotoğraflarınızı farklı boyutlara taşıyor. Kalabalık günlerde dahi korunun büyüklüğü sayesinde rahatça çekim yaptırabiliyorsunuz. Emirgan Korusu dış çekim için müthiş bir seçenek!


835


5- Yıldız Parkı
Yıldız Parkı Nerede: Beşiktaş ilçesinde yer alıyor.

Yıldız Parkı dış çekim mekanları arasında İstanbul’un sayılı yeşil kalmayı başarabilen alanlarından biri. Parkın içerisinde Çadır, Kaskat, Malta olmak üzere birçok köşk bulunuyor.

Yıldız Parkı, göletleri, köprüleri, rengarenk çiçekleri, ağaçları ile düğün fotoğrafı çektirecek çiftlere gerçekten harika bir doğal ortam sunuyor. Parkın sunduğu renk cümbüşünü kaçırmamak için özellikle bahar ve yaz ayları ideal.

Yıldız Parkı giriş ücreti ödemen ya da parkta fotoğraf çekimi için herhangi bir yerden izin istemen gerekmiyor. Eğer parkta bulunan köşklerin içerisinde de çekim yapmak istersen, o zaman Beltur’dan izin almalısın.

836


6- Belgrad Ormanı
Belgrad Ormanı Nerede: Sarıyer ilçesinde yer alıyor.

İstanbul’un en büyük oksijen kaynaklarından biri Belgrad Ormanı! Doğa ile iç içe, devasa ağaçların arasında fotoğraf çektirmek isteyen çiftler için biçilmiş kaftan. Aynı zamanda İstanbul’da dış çekim mekanları arasında merkezi bir noktasında yer almasından dolayı da popüler hale gelmiş.

Bahar mevsiminde yeşil renginin hakim olduğu ormanda, kış ve sonbahar döneminde dökülmüş yapraklarla muhteşem manzaralar ortaya çıkıyor. Özellikle ormandaki iki tarafında upuzun ağaçların olduğu yollarda çekilen fotoğraflar çok başarılı oluyor.

837

7- Galata Kulesi
Galata Kulesi Nerede: Beyoğlu’nda yer alıyor. “Kime sorsanız gösterir” minvalinde bir yapı.

528 senesinden beri ayakta duran ve nice tarihi olaylara tanıklık etmiş bir yapıya geldi şimdi sıra. Kız Kulesi’ne olan aşk hikayesi ile bilinen Galata Kulesi, İstanbul dış çekim yerleri arasında en romantik pozları çektirebileceğin mekanlardan biri.

Öncelikle fotoğraf çekimi için mekanın içine girmene gerek yok. Zaten kuleye gittiğinde etrafında birçok kişinin olduğunu göreceksin. O nedenle eğer mümkünse burada hafta içi ve erken saatlerde çekim yapmanızı öneriyorum. Daha sakin olacaktır. Hatta yapabilirseniz gece çekimine çıkmalısınız. Karanlıkta Galata Kulesi’nin ışıklarla ortaya çıkardığı manzara kendine hayran bırakan cinsten.

838


8- Karaköy Sokakları
İstanbul'da son yılların en popüler bölgelerinden olan Karaköy, günlük hayatta da yolu düşenlerin fotoğraf çektirmeden geçmediği bir yer. Semtin ara sokaklarının eğlenceli havası, ışıl ışıl aydınlatmaları, duvarları süsleyen grafitileri özellikle özgür ruhlu çiftlerin ilgisini çekiyor. Burada çekilen düğün dış çekim fotoğrafları da aynı semt gibi, rengarenk ve eğlenceli oluyor! Ücretsiz olması da cabası

839


9- Balat Sokakları
Özellikle düğün fotoğraflarında vintage bir esinti isteyen çiftler için Balat sokaklarını adres gösterebiliriz. Fatih'e bağlı tarihi semtlerden Balat'taki eski evler, rustik kapılar, Arnavut kaldırımlı sokaklar, aradığın nostaljik görünüm için ideal bir platform yaratıyor.


840

10- Rahmi Koç Müzesi
Rahmi Koç Müzesi Nerede: İstanbul’un Hasköy sahilinde yer alıyor.

Rahmi Koç Müzesi, gezmesi de fotoğraf çektirmesi de keyifli mekanlardan biri. Eminim siz de düğün fotoğraflarınız çekilirken büyük zevk alacaksınız.

Müzenin taş duvarları, antika arabaları, eski lokomotifler, vintage fotoğraflar için harika kareler vadediyor. Müze yönetiminin, içine girmenize izin verdiği, fotoğraf çektirebileceğiniz objeler şu şekilde: Fenerbahçe Vapuru, Littorina Mototren, Moda Tramvayı, DC-3 Uçak, Atlı Tramvay.

Askeri denizaltı ve helikopter gibi objeler ile çekim yapılmasına izin verilmiyor. Bazı araçların ise sadece önlerinde durarak fotoğraf çekimi gerçekleştirilebiliyor.
 
Üst