01 - aDaNa YöReSeL KüLTüRü (YeMeK)

BoRa

Administrator
aDaNa GeLeNeKSeL YiYeCeK Ve iÇeCeKLeR..!
637
Yöredeki yemeklerin en önemli yanı un, bulgur, et, sebze ve çeşitli baharatların çok kullanılmasıdır. Yemeklerin yanında bol yeşillik ve salatalar tüketilmektedir. Özellikle etli yemekler sebze ile birleştirilerek pişirilirler.
638
Adana Mutfak Kültürü
Adana
mutfağı birbirinden farklı yemekler, kebaplar, kahvaltılık ve hamur işleri ile ülkemizin ünlü mutfaklarından biridir. Her yörenin kendine has lezzetleri olmasında kültürün, coğrafyanın ve tarihin büyük etkileri vardır.
aDaNa Keßaß..
645
Adana’nın yöresel lezzetlerini ortaya çıkaran faktörler de bunlardan ibaret. Dağlık alanlarının yanı sıra deniz ile bağdaşan coğrafyası, geçmişten bugüne göç dalgalarının bir merkezi olması gibi faktörler Adana mutfağını zenginleştirmiştir.
Adana yöresel yemekleri ise hala günümüzde sıkça tüketilen,
aNaLı KıZLı..
643
Türkiye’nin birçok bölgesine tarifleri yayılan lezzetlerdir. Bu lezzetlerin her birini tarifler ile uygulamanız maalesef mümkün değil. Adana’ya özgü baharat ve besinler ile yapılan birçok yöresel lezzeti Adana’ya gittiğinizde deneyimleyebilirsiniz. Kebaplarından tutun da baharatlı ve etli yemeklerine kadar her şekilde Adana kültürünü buram buram taşıyan onlarca lezzeti bulunuyor.
aDaNa uSuLü iÇLi KöFTe..
646
Adana yöresel yemekleri hakkında merak edilenler, Adana’ya gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetleri yazımızda sizler için derledik.
aDaNa CiĞeR..
640
Pratik Bilgiler
Adana’dan Alınabilecek Yiyecekler:
Adana yöresel lezzetler bakımından oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Burada yiyebileceğiniz pek çok lezzet olsa da, yanınızda götürebileceğiniz seçenekler kısıtlıdır. Ancak bir sonraki Adana seyahatinizde alabileceğiniz yiyecekler arasında mantı, şalgam suyu ve biraz garip gelse de mandalina ve portakal olabilir.
ŞıRDaN..
644
Adana’nın En Meşhur Tatlısı: Adana yemekleriyle olduğu kadar tatlılarıyla da pek çok insanın gönlünü fethediyor. Adana’da yiyebileceğiniz tatlılar arasında karakuş tatlısı, bici bici, cevizli sarı burma tatlısı, cezerye tatlısı ve Adana usulü halka tatlısı yer almaktadır.
aDaNa HaLKa TaTLıSı..
642
Adana’dan Alınabilecek Doğal Ürünler: Adana’dan doğal şalgam suyu, zeytinyağlı defne banyo sabunu, paketler halinde satılan doğal baklagiller, nar pekmezi, sumak ekşisi ve turşu çeşitlerinden alabilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Üst