Bir türlü uzamayan saçlar mı? Bu besinler sizi Rapunzel'e dönüştürüyor

NuRsEnA

Member
Uzun ve sağlıklı saçların, birçok bakım sürecinin ardından uzun bir sabır dönemi gerektirdiği düşünülüyor. Fakat bu süreci hızlandırmanın birkaç farklı yöntemi bulunuyor. Örneğin; sıklıkla yapılan maskeler, banyo rutinlerinde kullanılan kremler gibi farklı işlemlerin yanı sıra aynı zamanda beslenmeye de özen göstermek oldukça önemli. Vücudun diğer parçaları gibi, saçların da beslenmesi gerekiyor. Bu nedenle beslenme sisteminiz, saçlarınızın uzaması konusunda en büyük etkenlerden biri.

1965

Bir türlü uzamayan saçlar mı? Bu besinler sizi Rapunzel'e dönüştürüyor
ISPANAK

Ispanak, folat, demir, A ve C vitaminleri gibi, saçların uzamasını destekleyebilecek yararlı besin kaynaklarının en iyi kaynaklarından biridir. A vitamini, ciltteki sebum üretimini sağlık düzeylerde tutmayı sağlar. Sebumun yağlı yapısı saçı sağlıklı tutabilmek için gerekli olan saç derisi nemliliğini sağlar. Üstelik bir fincan (30 gram) ıspanak, günlük A vitamini ihtiyacınızın %54'ünü karşılayarak önemli bir beslenme rutini izlemenizi kolaylaştırır.

1966

Bir türlü uzamayan saçlar mı? Bu besinler sizi Rapunzel'e dönüştürüyor
YAĞLI BALIKLAR

Uskumru, ringa balığı veya somon gibi yağ oranı yüksek besinler, saç uzamasını destekleyebilecek bir içeriğe sahiptir. Saç köklerinin beslenmesini sağlayan omega-3 yağ asitlerini barındıran bu balıkların düzenli tüketimi, eşsiz bir saç bakımı sağlayabilir. 120 kadın üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda, omega-3 ve omega-5 yağ asitleri almanın saç dökülmesini azalttığını ve saç yoğunluğunu artırdığı tespit edildi. Sağlıklı yağ asitlerinin yanı sıra bu balıklar, güçlü ve sağlıklı saçların desteklenmesini sağlayan protein, selenyum, D3 vitamini ve B vitaminleri yönünden de oldukça zengindirler.

1967

Bir türlü uzamayan saçlar mı? Bu besinler sizi Rapunzel'e dönüştürüyor
TATLI PATATES

Tatlı patates, doğadaki en zengin beta-karoten kaynaklarından biridir. Vücut ise alınan bu bileşiği iyi saç sağlığı için gerekli olan A vitaminine dönüştürür. Örneğin; orta boy tek bir tatlı patates, günlük A vitamini ihtiyacınızın yaklaşık olarak dört katından fazlasını tüketmenize olanak tanır.

1968

Bir türlü uzamayan saçlar mı? Bu besinler sizi Rapunzel'e dönüştürüyor
Araştırmalar, saçları sağlıklı tutmak için gerekli olan sebum üretimi için A vitaminin hayati olduğunu ortaya koyuyor. Üstelik saç köklerinin yıpranmasını engelleyen bu vitamin, saç uzamasını da hızlandırırken saç tellerinizi de güçlendirir.

1969

Bir türlü uzamayan saçlar mı? Bu besinler sizi Rapunzel'e dönüştürüyor
AVOKADO

Avokado hem lezzetli hem de sağlıklı olmasının yanı sıra saç uzamasını destekleyen bir E vitamini kaynağıdır. Bir orta boy avokado, günlük E vitamini ihtiyacınızın %21'ini karşılar. C vitamini de E vitamini gibi vücuttaki diğer bölümlere olduğu gibi saçlara zarar veren serbest radikalleri ortadan kaldırır. Yapılan çalışmalardan biri, yeterli E vitamini tüketenlerin, 8 ayın sonunda %34,5 daha hızlı saçlarının uzadığını tespit etti. Ayrıca saç diplerinizi de koruyan bu vitamin, hasarlı saç derisini, düşük saç kalitesini ortadan kaldırır.

1970

KURUYEMİŞLER

Kuruyemişler, hem lezzetli hem de tüketmesi kolay olmasının yanı sıra saç köklerinizi de oldukça iyi şekilde besler. Örneğin; 28 gram badem, günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık %37'sini karşılar. Ayrıca saç köklerini besleyen, B vitamini ve çinko gibi desteklere de yoğun şekilde sahiptir. Bu nedenle günlük olarak ara öğünlerinize ekleyeceğiniz birkaç kuruyemiş, saçlarınızda beklemediğiniz kadar iyi etkiler ortaya çıkarabilir.

1971

TOHUM ÇEŞİTLERİ

Tohum çeşitler, az kalori ile büyük miktarda besin içeren bitkisel kaynaklar arasında yer alır. Özellikle E vitamini, çinko ve selenyum yönünden zengin olan bu tohumları, öğünlerinize ekleyerek saç bakımınızda önemli adımlar tabilirsiniz. Örneğin; 28 gramlık ayçiçek çekirdeği, saç için gereken B vitaminini ve günlük E vitamininin günlük ihtiyacınızın %50'ini sağlar.

1972

Keten tohumu, chia tohumu gibi tohumlar ise zengin E vitamini kaynakları arasında yer alır. Yarım fileto somon balığından daha fazla omega-3 yağ asidine sahip olan 28 gram keten tohumu ise her ne kadar balıklardaki kadar verimli olmasa da en iyi takviyelerden biridir.
1973

TATLI BİBERLER

Tatlı biberler, saçın beslenmesindeki önemli bileşiklerden biri olan C vitamini kaynağıdır. Örneğin; bir sarı biber bir portakaldan yaklaşık 5.5 kat daha fazla C vitamini içerebilir. C vitamini, saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olan kolajen üretimini teşvik ederek saç tellerini korur. Üstelik iyi bir A vitamini kaynağı da olan tatlı biberler, saç uzamasını yoğun şekilde destekler.

1974

BAKLAGİLLER

Baklagiller, bitki bazlı en iyi protein kaynakları arasında yer alır. Üstelik bu besinler, saç uzamasına ve onarımına yardımcı olan çinkoyu da yoğun bir şekilde karşılar. Örneğin; 100 gram siyah fasulye, günlük çinko ihtiyacının %7'sini karşılar. Bunun yanı sıra biyotin, demir ve folat gibi saçın gelişiminde oldukça büyük bir öneme sahip içerikleri de barındıran bu besinleri sağlar.
 
Üst