Bu doğal formüller saçları çok daha hızlı uzatıyor

NaZLıHaN

Administrator
1583

Saçlarınızın daha hızlı uzaması için yapmadığınız kür kalmadı ancak yine de bir türlü uzamalarını sağlayamıyorsanız neden bu doğal formülleri denemiyorsunuz? İşte doğadan aldığımız ilhamla saçlarımızın doğal büyüme döngüsünü ve aktif büyüme aşamasını hızlandıran yöntemler ve her yerde rahatça bulabileceğiniz meyve ve yağlarla saçları hızlı uzatma yolları...

1584

Stres, fast-food ağırlıklı veya yetersiz ve dengesiz beslenme, demir ve çinko eksikliği, kırık saçlar, fazla kimyasal işleme maruz kalma, kuru saç derisi gibi nedenler saçlarınızın uzamasını yavaşlatabilir.

Saçlarınızın bir türlü istediğiniz hızda uzamamasından şikayetçiyseniz, saçlarınızın uzadığı dönemde cansız görünüm ve kırıklara rağmen saçlarınızı kestirmek istemeyebilirsiniz. Ancak kırıklar artıkça diğer saç tellerinizi de kırmaya devam ediyor. Bu nedenle saçlar sağlıklı bir şekilde uzayamıyor. İşte bu nedenle daha az kırılan ve daha çabuk uzayan saçlar için kırık saçlarınızı temizletmeniz gerekiyor. Bir diğer yandan saç kırıkları saçların doğal parlaklığını da kaybetmesine yol açıyor.

Saçlarınızın kırılmasını önlemek ve daha hızlı uzamasını sağlamak için öncelikle saçlarınızı yüksek ısılardan korumanız gerekiyor.

Havluyla sertçe kurulamak yerine kendiliğinden kurumasını sağlamak veya havluya sarıp kendi kendine kurumasını beklemek iyi bir fikir olabilir. Kış aylarında daha hızlı kurumalarını sağlamak için nemlenen havluyu birkaç defa kurusuyla değiştirmek ve ara ara uçlara inen ıslaklığı nazik hareketlerle almak ve yeniden havluya sarmanız kurumasına yardımcı olacaktır.

1585

Saçların daha yavaş uzamasında bir başka faktör ise yaşın ilerlemesidir. Yıllar boyunca yapılan boya işlemleri, yüksek ısıya maruz kalma, kimyasal uygulamaların da etkisi ile saçlar daha yavaş uzamaya başlar. Saç derisi yaşın ilerlemesi ile daha az yağ üretir, bu da saçların yavaş uzamasına yol açar. Bu nedenle saçlarınızın uzamasını sağlamak için yoğun işlemler yerine saçları besleyecek, uzamasına yardımcı olacak destek ürünler kullanabilirsiniz.

Biz de bu yazımızda sizler için saç derisini canlandıran ve saçlarınızın doğal bir şekilde daha hızlı uzamasına yardımcı olabileek doğal ürünlerden bahsedeceğiz.

1586

YIPRANMIŞ SAÇLAR İÇİN HİNT YAĞI
Saçlarda seyrelme, dökülme, saç telinde yıpranma, incelme gibi sorunlara karşı Hint yağı gibi doğal yağlar kullanarak saçlarınızın sağlıkla uzamasını bekleyebilirsiniz. Hint yağı, içinde bulunan vitamin E, protein, Omega 6 ve Omega 9 yağ asitleri sayesinde saçı dipten uca besleyerek daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Hint yağı saça uygulandığı zaman kan dolaşımını önemli ölçüde hızlandırdığı için saç telleri üzerinde olumlu bir etki yaratır. Bu olumlu etkinin gözlemlenebilmesi için de düzenli bir kullanım gerekir.

HİNT YAĞI KÜRÜ NASIL YAPILIR?

Malzemeler

Hint yağı
1 kase
Sıcak su
Havlu
Saç bonesi
Saklama kabı
Nasıl uygulanır?

Yağ, sıcak su içine kavanozu ile birlikte ısıtılır. İsteğe göre de yağlarla saklama kabı içinde karıştırılır.
Saçların sıklığına ve boyuna göre bir miktar Hint yağı ele alınır. Ardından da Hint yağı, saça kökten uca doğru uygulanır. Fakat saça abartılı miktarda Hint yağı sürülmemesi önerilir. Aksi takdirde saçı yağdan arındırmak için uzun bir süre uğraşmanız gerekebilir.
Saçlar tarafından emildiğinden emin olduktan sonra omuzlara bir havlu yerleştirilir.
Saçlar da bone içine toplanır. 15-20 dk kadar yağı saçta bekledikten sonra temiz ve sıcak su ile temizlenir.
Şampuan ve saç kremi ile temizlenen saç havluyla hafifçe kurulanır.
Bakım sürecinde olduğunuzdan saçlarınızın daha az zarar görmesi için sültfatsız şampuan kullanmanız, mümkün olduğunda doğal temizleyicilere yönelmeniz iyi olur.

1587

Hint yağı nasıl kullanılmalı?
Hint yağının en önemli faydalarından birisi saç dökülmesini engellemesi ve yeni saç çıkmasını hızlandırması... Hint yağı, saça tek başına uygulanabileceği gibi zeytinyağı ya da E vitamini gibi saç besleyici özelliği olan diğer ürünlerle de kullanılabilir.

Hint yağı, farklı malzemelerle karıştırılacaksa biraz ısıtılması gerekir.
Hint yağını saç dökülmesini önlemek için 1 ay boyunca haftada 2 defa saça uygulamak gerekir.
Saçı canlandırmak ve saça parlaklık kazandırmak için de haftada 1 defa uygulanması gerekir.
Yıpranmış saç uçları ve kırıklar için kullanılacaksa haftada 3 defa uygulayarak gece bu şekilde geçirilmelidir.

1588

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
Hindistan cevizi yağı da hasar görmüş ve yavaş uzayan saçları büyümesi için gerekli olan protein ve amino asitler yönünden zengindir.
Hindistan cevizi yağı aynı zamanda sert kimyasallar içeren ürünlerin yan etkilerini tersine cevirmeye yarar.
Hindistan cevizi yağını saçınıza topikal olarak uygulayabilirsiniz.

1589

Saçlarınızın daha hızlı uzayabilmesi için saç derinize birkaç yemek kaşığı hindistan cevizi yağını topikal olarak sürün.
Saç diplerinize masaj yaparak uygulayın.
Ardından saçlarınızda bir saat kadar bekletin.
Yeterince bekledikten sonra saçlarınızı sülfatsız şampuan ile yıkayın.
Yine mümkün olduğunda az kimyasal içeren krem ile saç uçlarınıza masaj yapın ve saçlarınızı bir havlu içinde bekleterek doğal halinde kurumaya bırakın.
Saçlarınızın kurumasını hızlandırmak istiyorsanız, nemlenen havluyu arada bir kurusu ile değiştirin.

1590

BEKTAŞİ ÜZÜMÜ YAĞI
Özellikle erkek tipi saç dökülmesindeki etkinliği bilimsel olarak da kanıtlanmış olan Bektaşi üzümü (Amla) saç uzamasını da destekliyor.

C vitamini ve flavonoidler ve polifenoller olarak bilinen doğal antioksidanlar bakımından zengin olan Bektaşi üzümü, tüyleşmiş güçsüz saçları yeniden güçlendiriyor
Kepeği azaltma ve saç grileşmesinin önüne geçme gibi özellikleri de olan Amla, aynı zamanda saçlarınıza bakım yapıyor, besliyor ve parlalık kazandırıyor.

1591

Saçların daha hızlı uzaması için Bektaşi üzümü yağı nasıl kullanılır?
Amla yağı şampuanlamadan önce tedavi ve yıkama sonrası saç kremi olarak kullanılabiliyor.

Şampuandan önce, amla yağını şampuandan önceki gece saçınıza uygulayın.
Aktif besin maddelerini aktif olarak absorbe ederken, yağın başınızda kalmasına izin verin.
Amla yağını aynı gün saçınıza da uygulayabilir ve bunu sıcak havluyla uygulayabilirsiniz.
Yarım saat kadar beklettikten sonra iyice durulayın.
Saç kremi veya sızdırmazlık maddesi kullanırken, yıkanmış, kuru veya nemli saça çok az miktarda amla yağı uygulanabilir.
Bu saçınızı yumuşatmanıza ve gerekli nemi hapsetmenize yardımcı olur.

1592

SOĞAN SUYU
Fitokimyasal bileşikleri sayesinde düzensiz saçkıranı bile tedavi etmeye yararlı olduğu ifade edilen soğan suyu, aynı zamanda saç uzamasını da destkeliyor.

Soğanın suyunu çıkarmak için yarım soğanı süzün ve kafa derinize uygulayın.
Soğan kokusu yoğun olduğundan kokusunu çıkarmak için saçınızı birden fazla kere şampuanlamanız gerekebilir.
Kürü haftada iki defadan fazla yapmayın.
 
Üst