Evde beslenebilen Kedi cinsleri..

NaZLıHaN

Administrator
Ankara kedisi..
1666

Ankara kedisi dünyanın adeta dört bir yanından kabul gören ve evcil hayvan arayışı içerisinde olanların hem çok fazla ilgi duyduğu hem de en sevdikleri kedilerden bir tanesidir. Bir Türk kedisi olan Ankara kedilerinin kökeni Anadolu’dan gelmektedir. Çok uzun tüylü bir kedi ırkıdır ve uzun tüylü kedilerin atası olarak da bilinmektedir. Eğer oyuncu, hareketli bir kedi arayışı içerisindeyseniz ve evinizde sürekli gezinen minik bir canlı görmeyi istiyorsanız seçiminizi Ankara kedisinden yana rahatlıkla yapabilirsiniz.


British Shorthair
1667

British Shorthair kediler uysal ve sevecen bir kedi türü olarak bilinirler. Sahiplerine karşı son derece sadık olan British Shorthair kedileri bu bakımdan tam bir evcil hayvan kategorisine alabiliriz. Kısa, çok yoğun bir tüy yapısına sahip olan British Shorthair kediler dengeli ve güçlü bir kedi türüdür. Birçok renk ve desene sahiptirler. Safkan olan British Shorthair kedilerin vücut yapısı genel bir denge ve orantı izlenimi verir. Mizaç olarak biraz çekingen bir tür olsalar da, sahibini veya bulunduğu ortamı tanıdıktan sonra gayet sevecen ve oynak bir karaktere bürünürler. Sahibine alışması için onunla yalnızca 1 hafta geçirmesi yeterli olacaktır. Her ne kadar sevecen ve her eve uygun bir kedi türü olsalar da, diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan ve diğer hayvanların saldırılarından korumak için çok kedili ve köpek gibi farklı türde hayvanların olduğu bir evde beslemekten ziyade tek beslemek daha doğru olacaktır.

İran Kedisi (Persian)

1668

Tatlı ve yumuşak bir yüz ifadesine sahip İran kedileri diğer ismi fars kedisi olarak bilinen cinsler , yuvarlak kafa yapıları, bükük dudakları ve yoğun kürk yapısı ile pek çok kedi severin ilgisini çektiği cinslerden biridir. Kemik yapısı güçlü ve dengeli bir kedi türüdür. İran kedilerinin büyük yuvarlak bir kafası ve yuvarlak gözleri vardır. Nispeten kalın ve yoğun tüyleri onlara sanki kiloluymuş gibi bir izlenim verir.

Scottish Fold .

1669

İskoç kırması bu tatlı kediler, İskoçya’daki çiftlik kedilerinin kendiliğinden bir mutasyon sonucu ortaya çıkmış bir cinstir. En belirgin özellikleri kulaklarının katlı olmasıdır. Bu özelliğiyle farklı ve dayanıklı bir görünüme sahip olan Scottish Fold’lar aynı zamanda arkadaş canlısı ve yüksek zekâ seviyesine sahip türde birer cins kedidirler.

Chinchilla (Çinçila)

1670

Chinchilla Türkiye'de ism, şinşila ve çinçila olarak biliniyor :), son yıllarda kedi meraklıları tarafından ilgiyle takip edilen ve oldukça da fazla hayran kitlesine sahip olan evcil kedilerden biridir. İran kedilerinin melezlenmiş bir türü olarak karşımıza çıkan Chinchilla kedileri bembeyaz tüyleri ve etkileyici bakışları ile henüz ilk görüşte kendisine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptirler. Günümüzde tam olarak farklı bir ırkmış gibi kabul edilmeseler de Uluslararası Kedi Meraklıları Derneği tarafından kayıt altına alınmışlardır.

British Longhair .

1671

British Longhair belki de evcil hayvanlar arasında en çok yakınlık kuracağınız ve en iyi anlaşacağınız türlerden birisidir. Yumuş yumuş tüyleri ve sıcacık davranışları ile çok yakın dostunuz olabilecek British Longhair türü kediler, kedi cinsleri arasında dikkatleri üzerine her an toplayan bir kedidir. Tüyleri ve gözleri ile görenleri kendine hayran bırakan bu cins kedi tombul mu tombul, tatlı mı tatlı! Göz alıcı bir güzellikte olan British Longhair cinsi kediler, çocuklarla ve aile fertleri ile kusursuz anlaşmaları nedeniyle en sevilen evcil hayvanlardan bir tanesidir. British Longhair cinsi kediler genel olarak British Shorthair cins kedilerin uzun tüylüsü olarak bilinmektedir.

Exotic Shorthair Kedisi.

1672

Yuvarlak bir kafa yapısına sahip olan Exotic Shorthair kediler tatlı ve yumuşak yüz ifadesiyle dengeli ve uysal kedi izlenimi verirler. Yoğun kemikli ve yuvarlak kafa; iki yuvarlak göz, hafif sivri kulaklar ve nispeten basık bir burun ile tamamlanır. Yoğun ve kalın tüyler, Exotic Shorthair’lerin tüm iskelet yapısını yumuşatarak, görünümünde tıknaz bir izlenim verir.

Van Kedisi .
1673

Bir göz renginin diğerinden farklı olması ile ün salan Van kedisi bembeyaz tüyleri ve yumuşak gövdesi ile görenleri kendisine hayran bırakan türden bir kedidir. Oldukça esnek bir iskelet yapısına sahip olan Van kedisi çok narindir ve bakışları fazlasıyla yumuşaktır. Oldukça oyuncu ve fazlasıyla meraklı da bir karakteri vardır.

Munchkin Kedisi .
1674

Munchkin kedisi, diğer soyağacındaki kedilere kıyasla daha kısa bacaklı, uzun ve yoğun tüylü bir cinstir. Genetik mutasyonları sonucu kısa olan bacakları Munchkin cinsi kedilerin en belirgin özellikleridir. Cüce kedi olarak da nitelendirebileceğimiz Munchkin’ler son derece meraklı kedilerdir. Bununla beraber çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinen aktif, arkadaş canlısı kedilerdir.

Birman Kedisi.

1675

Birman kedisi bir diğer adıyla “tapınak kedisi” olarak bilinen cinsin inanılmaz bir güzelliği vardır. Uzaktan bakanları bile kendisine hayran bırakabilecek kadar güzel gözlere sahip olan Birman kedileri çok gizemli ve efsanevi bir tarihçeye sahiptir. Myanmar kökene sahip olan bu kediler, genellikle sevgiye çokça ihtiyaç duyarlar.
 
Üst