HoLLaNDa LoP TaVŞaNı..!

BoRa

Administrator
Hollanda Lop Tavşanı Özellikleri ve Bakımı..
913
Kedi, köpek ve kuştan sonra evcil hayvan deyince ilk akla gelen hayvan türü tavşanlardır. Tüm hayvanlarda olduğu gibi tavşanların da farklı türleri bulunmaktadır. En sevilen tavşan ırklarından biri olan Hollanda Lop tavşanının adından da anlaşılacağı üzere anavatanı Hollanda’dır. Bu tavşan cinsi, Hollanda cüce tavşanı ile Fransız Lop tavşanının melezlemesinden elde edilmiştir. Dünyada da farklı bir tavşan türü olarak kabul edilen Hollanda Lop tavşanı, cüce tavşan ırkları arasında yerini alır. Bu tavşanları diğer tavşan türlerinden ayıran birçok şaşırtıcı karakteristik özellikleri bulunmaktadır. 914
Hollanda Lop Tavşanı Genel Özellikleri
Anavatanları Hollanda’dır.
Cüce tavşan ırklarından biridir.
Ağırlıkları 900 gram ile 2 kilogram arasında değişir.
Düşük ve uzun kulaklıdır. Kulak yapısı oldukça karakteristiktir. Aşağı doğru genişleyen kulakları aynı zamanda tüylüdür.
Başının arkasındaki tüyler taç şeklinde arttığı için, baş kısmı çok tüylü gözükür.
Kısa ve kalın bacaklara sahiptir.
Tüyleri tek renk ya da iki ila üç renkten oluşan alacalı desenlerde olabileceği gibi çizgili, benekli ve kırçıllı olanları da vardır.
Melezlemeyle ortaya çıkmış bir tavşan türüdür.
Kemirme ihtiyaçları diğer tavşanlara göre daha azdır.
917
Diğer tavşan cinslerinden farklı olarak çekingen değillerdir. Oldukça sosyal canlılardır. Erkek Hollanda Lop tavşanları dişilere göre daha sosyaldir.
Uysal, sevecen ve arkadaş canlısı bir karakterleri vardır.
Meraklı hayvanlardır.
Oyuncu ve eğlenceli bir tavşan türüdür.
İsimlerini öğrenebilirler.
Zeki hayvanlardır.
Tuvalet eğitimi verilebilir.
Sürekli kafeste tutulmaktan hoşlanmazlar.
Egzersiz ihtiyaçları yüksektir. Sık sık serbest bırakılmalı ve açık havada gezmesine izin verilmelidir.
Apartmanlarda bakmaya en uygun tavşan türlerinden birdir. Bahçede de bakımları yapılabilir.
Ortalama 10 yıllık bir yaşa süreleri vardır. İyi bir bakımla yaşam süreleri artırılabilir.
916
Hollanda Lop Tavşanı BakımıYumuşacık tüyleri, düşük kulakları, enerjik ve hareketli olması, sosyal ve cana yakın karakter yapısıyla dünyanın en sevilen tavşan türlerinden olan Hollanda Lop tavşanı beslenmeye en uygun evcil hayvanlardan biridir. Diğer tavşan türlerinden farklı olarak ürkek değildirler ve insanlarla kolay ve sıkı iletişim kurarlar.
918
İnsanlarla bağ kurma yetisi erkelerde dişilere göre daha fazladır. Dişi Hollanda Lop tavşanları biraz daha çekingendirler. Fiziksel temastan kaçınmasalar da kucağa alınmayı sevmezler. Meraklı ve hareketli yapıları nedeniyle sizi neşelendirip oyuncu karakterleri sayesinde de eğlendirebilirler. Hareketli olmaları nedeniyle sürekli kafeste kapalı kalmaktan sıkılırlar.
919
Zamanının çoğunu kafeste geçirmek onu strese sokacağı gibi ömrünü de kısaltır. Bu nedenle onları düzenli olarak evin içinde dolaşmaları için kafesten çıkartmalısınız. Açık havada olmaktan çok hoşlanan Hollanda Lop tavşanlarını dışarı çıkmak da çok mutlu eder. Aslında tam bir bahçeli ev tavşanı olan bu tür, apartman dairelerinde de size zorluk çıkarmaz. Kemirme ihtiyaçları diğer tavşan türlerine göre daha az olsa da onun bir kemirgen olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Onu kablo ve tehlikeli ya da kemirebileceği nesnelerden uzak tutun.
920
Hollanda Lop tavşanları, son derece zeki hayvanlardır. Zekâları ve insanlarla kurdukları iyi iletişim sayesinde isimlerini öğrenebilir ve eğitilebilirler. Özellikle tuvalet konusunda onu eğitmeniz yararınıza olacaktır. Tavşanlara özel üretilmiş tuvalet görevi gören kumların içine yerleştireceğiniz kuru otlarla ona tuvalet eğitimi vermek zor olmayacaktır.
Hollanda Lop tavşanları, tavşanlar için üretilen hazır mamalarla beslenmelidir. Bunun yanında keçiboynuzu, her türlü meyve, marul, maydanoz gibi yeşil sebzeler ile arpa ve buğdayı da severler. Her gün azar azar taze meyve ve sebzeyi tavşanınıza vermenizde bir sakınca yoktur.
921
Hollanda Lop tavşanları ile ilgili bilmeniz gereken en önemli noktalardan biri ise onların asla yıkanamamaları gerektiğidir. Bu, tavşanın ciddi bir şekilde hastalanmasına neden olabilir.
 
Üst