Kuru ve Yıpranmış Saçlar için Evde Bakım.

NaZLıHaN

Administrator
985

Kuru saç, dokusunu ve parlaklığını koruyabilmek için ihtiyacı olan nemi ememez veya tutamaz; bu nedenle cansız görünebilir ve kırılgan olabilir. Kuru ve yıpranmış saçlar, sağlıksız görünse de çoğu zaman altında bir sağlık sorunu yatmıyordur. Saçlarınızın eski sağlığını yitirmesi, sıklıkla benimsediğiniz bakım ve yaşam alışkanlıkları ile ilgili. Bu alışkanlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

Beslenme yetersizlikleri
Aşırı güneşe maruz kalma
Klorlu su ile temas
Isı ile şekillendirme araçlarının aşırı kullanımı
Neyse ki bu alışkanlıkları doğrularıyla değiştirerek kuru ve yıpranmış saçları eskisinden daha sağlıklı kılmak mümkün.

986

4 adımda kuru saç bakımı nasıl olur?
Saçlarınız kuru ve kırılgan hale geldiyse onlara sağlık kazandırmak için evde çeşitli bakım önerilerini deneyebilirsiniz.

1. Bakım yağlarından destek alın
Zeytinyağı, kuru saçlar için en sık kullanılan evde bakım yöntemlerinden biri. Zeytinyağının yanı sıra hindistan cevizi yağı, badem yağı, jojoba yağı, hint yağı da kullanılabilir. Bu yağlar E vitamini ve antioksidanlar bakımından zengindir; bu yüzden saçlarınıza nem kazandırarak hasarı onarmaya yardımcı olabilirler. Bu tür bakım yağlarını kuru saçlar için maske olarak evde kullanırken;

Yaklaşık yarım bardak yağ ile (ılık sıcaklıktayken) saç derinize nazikçe masaj yapın. Ardından saçlarınızın tamamına uygulayın.
30 dakika kadar saçlarınızda bekletin. Bu sırada saçlarınızı havluyla sarabilirsiniz.
Sürenin sonunda saçlarınızı şampuanlayın ve durulayın.

987

2. Saç tipinize özel saç bakım ürünleri kullanın
Saçlarınızı doğru ürünlerle yıkamak saç bakım rutininin en önemli kuralı olmalı. Bunun için kuru ve yıpranmış saçlara Elidor Anında Onarıcı Bakım Serisi’ni öneriyoruz. Elidor Anında Onarıcı Bakım Şampuanı kalsiyum, C vitamini ve seramid içeren eşsiz formülü ile yıpranmış saçlarınıza ihtiyacı olan bakım desteğini sağlar. Daha iyi sonuç almak için, Elidor Onarıcı Şampuan ile Elidor Anında Onarıcı Bakım serisinde yer alan diğer ürünleri bir arada kullanmayı deneyin. Şampuanınızı her yıkamada Anında Onarıcı Bakım Kremi ile birlikte kullanabilir, daha sonra saçlarınızı Anında Onarıcı Etki 7/24 ile şekillendirebilir ve saçlarınıza haftada bir Anında Onarıcı Bakım Maskesi’ni uygulayabilirsiniz.

988

3. Diyetinizi değiştirin
Sağlıklı beslenmek ve diyetinize Omega-3 ve antioksidanlar bakımından zengin besinler eklemek saçlarınızın daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayabilir. Bu yararlı bileşenlere sahip besinlerden bazıları şunlardır: Somon, uskumru, sardalya, ton balığı gibi yağlı balıklar, istiridye, yaban mersini, domates, ceviz, brokoli, fasulye…

4. Önleyici tedbirler alın
Yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmak ve önleyici tedbirler almak da kuru ve yıpranmış saçlara sağlık katmaya yardımcı olabilir.

Aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçının.
Yüzme havuzlarını kullanırken bone ile saçlarınızı klordan koruyun.
Sıkı atkuyruğu yerine gevşek saç stilleri deneyin.
Saçlarınızı yıkarken sıcak su yerine soğuk veya ılık su kullanın. Soğuk su, nem kaybını azaltır.
Kırık uçları önlemek için saçlarınızı düzenli olarak kestirin.
Badem, argan, avokado gibi yumuşatıcı yağlar içeren nemlendirici özellikli şampuan ve saç kremi kullanın.
Haftalık nemlendirici saç maskesi uygulayın.
Isı ile şekillendirme araçlarının kullanımını azaltın.

989

Kuru saçlar için şampuan önerileri
Bazı saç bakım ürünleri, kuru ve yıpranmış saçlar için özel olarak formüle edilir ve içeriklerinde saçlarınıza nem kazandıracak yararlı bileşenler barındırır. Bu tür bir şampuan ve saç kremi kullanarak saçlarınıza ihtiyacı olan bakımı yapabilir, eski sağlıklarına kavuşmalarını sağlayabilirsiniz.
 
Üst