Muhtemelen Daha Önce Size Kimsenin Bahsetmediği Müthiş Pratik Bilgiler

NaZLıHaN

Administrator
1889

Pratik bilgiler köşemizde bugün evde, özellikle mutfakta, büyük olasılıkla daha önce denemediğiniz ama denedikten sonra koşup konu komşuya anlatmak isteyeceğiniz hayat kolaylaştıran bilgiler var.

Bu pratik bilgileri öğrendikten sonra evdeki sıradan nesnelere artık farklı gözle bakmaya başlayacak, "Aa bu, bu işe de mi yarıyormuş?" diye hayatı sorgulayacaksınız.

İzninizle ufkunuzu açmaya geldik.

Buzdolabınızın güzel kokması için kavanoza kahve çekirdeklerini koyup içine yerleştirin.

1890

Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek o kadar da zor değil. Kahve çekirdeklerini bir reçel kavanozuna doldurun, üstüne filtre geçirin ve kapağını kapatarak buzdolabına yerleştirin. Hatta kapağı yarım açık bırakırsanız daha çok etki bile edebilir. Oh mis.

Yer paspaslarının ucundaki havlu eskidiğinde yenisini almak yerine eski çorapları kullanın.

1891

Mop havlularına gereksiz yere para vermek yerine eski bir çift çorabınızı paspasın ucuna gererek yerleri silmek için kullanabilirsiniz.

Sandviç poşetlerini mutfak eldiveni olarak kullanın.

1892

Özellikle çok acı biber kesiyorsanız ve sonrasında unutup çıplak ellerinizi yüzünüze, gözünüze götürüp acı çekmek istemiyorsanız eldiven bulamadığınız zamanlarda plastik sandviç poşetlerini ellerinize geçirerek işinizi halledebilirsiniz.

Kumaş üzerindeki tükenmez kalem izlerini geçirmek için saç spreyi kullanın.

1893

Kıyafetinize ya da koltuklar gibi eşyalarınıza bulaşan mürekkep, tükenmez kalem lekelerini çıkarmak aslında çok kolay. Ucuz bir saç spreyi işinizi görecektir. Zira saç spreyi içinde yer alan alkol bu iş için birebir.

Dar cam şişelerin içlerini yumurta kabukları kullanarak temizleyin.

1894

Yumurta kabukları kuruduktan sonra onları ezin, suyla karıştırarak şişeye dökün ve sallayın. Böylelikle camlarda kalan toz ve kalıntılar yok olacak ve şişeniz yepyeni gözükecek.

Sticker/etiket kalıntılarının çıkması için yüzeye mayonez sürün.
1895

Çok az mayonez, inatçı sticker ve yapışkanlı etiket kalıntılarının hakkından gelecektir. İzin olduğu yüzeye mayonez sürün, 5-10 dakika bekleyin. Eğer kalıntılar sandığınızdan çok daha inatçı çıktıysa aynı işlemi birkaç kere tekrarlayın, mucizevi sonucu göreceksiniz.

Kahve/baharat öğütücüsünü temizlemek için pirinç kullanın.

1896

Bunun için ihtiyacınız olan çeyrek bardak pirinç ve kağıt havlu. Pirinci öğütücünün içine dökün, 1 dakika kadar makineyi çalıştırın ve pirincin ezilmesine izin verin. Makinenin içinde birikmiş yağlar pirince yapışacaktır. Sonrasında kalıntıları kağıt havlu ile temizleyin. Oldu, bitti bile.

Mobilyalarınız üzerindeki yağ lekelerini çıkarmak için üzerine mısır unu dökün.

1897

Mesela koltuğunuza yağ lekesi bulaştı diyelim. Lekenin üzerine birkaç kaşık mısır unu dökün ve 15-20 dakika bekletin. Sonrasında mısır ununu temizleyin ve yağ lekesiyle vedalaşın.

Mangalınızı bir soğanın yarısını kullanarak temizleyin.

1898

Mangala yapışan yağ ve yemek kalıntılarını temizlemenin yolu soğandan geçiyor. Bir soğanı ikiye bölün, bir çatala ya da çubuğa takarak mangal demirlerine sürün. Yalnız dikkat etmeniz nokta mangalın o anda tam soğumamış olması.
 
Üst