Mutfakta ve Evde Hayatınızı Kolaylaştıracak 9 Pratik Çözüm.

NuRsEnA

Member
Teknolojinin henüz evlerimize girmediği, hayatımızın her alanında kolaylık sağlamaya başlamadığı yıllarda, babaanne ve anneannelerimiz hayatı daha kolay hale getirmek için çeşitli pratik çözümler kullanıyordu. Hem zaman kazandıran, hem de ev ekonomisine katkıda bulunan bu pratik çözümlerin bir çoğu hala işe yarıyor! Bu nedenle “Ne varsa eskilerde var” deyiminin hala geçerliliğini koruduğunu ve büyükannelerimizden gelen bu eski pratik çözümlerin nesilden nesile aktarılması gerektiğini düşünüyoruz. İşte mutfakta ve ev işlerinde hayatınızı kolaylaştıracak 9 pratik çözüm.

842


Hayatı Kolaylaştıran Pratik Çözümler
1. Dibi yanmış tencereyi eski haline getirmek için tuzlu su kullanın
Dibi yanmış ve kömürleşmiş bir tencereyi eski haline getirmek kolay görünmeyebilir. Ancak su ve bol miktarda tuz ile kolayca temizlenebilir. Karışımı 20 dakika boyunca kaynatmanız yeterli!

2. Kurumuş ojeleri eski haline getirmek için oje çıkarıcı kullanın
Kurumuş bir ojeyi atmanız gerekmiyor. Bunun yerine ojeyi yeniden kullanılabilir hale getirmek için içine birkaç damla oje çıkarıcı eklemeniz yeterli!

3. Yumurtaların haşlarken çatlamaması suya tuz ekleyin
Tam haşlanmış yumurta elde etmek için yumurtaları kaynayan suda biraz uzun süre tutmak gerekiyor. Bu da yumurtaların çatlamasına ve içinin dışarı çıkmasına neden olabiliyor. Bu kötü görüntünün önüne geçmek ve mükemmel haşlanmış yumurtalar elde etmek için yumurtaları eklemeden önce kaynar suya bir yemek kaşığı tuz ekleyin.

4. Çocuğunuz yazmayı öğrenirken, eline bir lastik bant bağlayın

844


5. Aspirin güllerin solmasını engeller
Aspirin sizi sadece baş ağrısı çekmekten kurtarmaz. Bir vazoda suyun içine yarım aspirin bırakın ve erimesine izin verin. Gülleri vazoya koyun ve iki kat daha uzun süre canlı kalmalarının keyfini çıkarın. Bu pratik çözüm karanfil, krizantem ve glayöl gibi diğer çiçekler için de geçerlidir.

6. Kaşıntılı böcek ısırıklarını patatesle rahatlatın.

845


Yaz mevsiminin en can sıkıcı durumlarından biri olan sivrisinek ya da böcek ısırıkları, kaşıntılı ve acı verici olabiliyor. Büyükannelerimiz bu sorunu yarım patatesi ısırığın üstüne sabitleyerek çözüyordu! Patatesin içindeki bir şey şişmeyi en aza indiriyor ve iltihabı hafifletiyor.

7. Yağ lekelerini tuzla çıkarın
Yemek yerken kıyafetinizin üzerine damlayan yağlı sıvının üzerine hemen tuz serpin. Tuz yağ lekesini birkaç dakika içinde emecektir.

8. Elinizdeki lekelerden limonla kurtulun.

846


Bazı sebzeleri ve meyveleri doğrarken ellerinizde öz sularından dolayı lekeler kalabilir. Bu lekeleri çıkarmak için bir limonu ikiye bölün ve ellerinize hafifçe bastırarak uygulayın.

9. Ekmekleri mükemmel şekilde dilimlemek için sıcak bıçak kullanın
Ekmeklerinizi dilimlerken küçük parçalara bölünmesinden rahatsız mı oluyorsunuz? İşte tam burada devreye yine bir büyükanne pratik çözümü giriyor. Ekmekleri dilimlemeye başlamadan önce bıçağı kaynar suya daldırın ve mükemmel dilimler sizin olsun!
 
Üst