Romantik ilişkilerde iletişim ipuçları: Partnerinizle ‘itişmeden iletişebilmenin’ 8 yolu

NaZLıHaN

Administrator
2022

Bazen kişilik çatışması, bazen ailevi konular, bazen plansızlık, bazen düzensizlik… Romantik ilişkilerde yaşanan iletişim problemleri, yaşamımızı belki de en olumsuz etkileyen durumların başında geliyor. Sınırlarımızın net çizgilerle belirli olmaması, duygularımızı kontrol edemememiz, partnerimizi iyi dinlemememiz ya da onun anladığı dilden konuşamamamız ilişkide iletişim problemleri yaşanmasının temelini oluşturuyor.

Partnerimizle nasıl iletişim kuracağımızla ilgili en büyük yanılgımız, iletişimin konuşmak ya da sohbet etmekle aynı şey olduğunu düşünmemiz. İlişkilerde iletişim, özünde, partnerinizin ihtiyaçlarını karşılamak için sözlü, yazılı ve fiziksel becerilerinizi birbiriyle bağlantılı olarak kullanabilmenizle ilgili. Dolayısıyla partnerinizin bakış açısını anlamak, zor zamanlarında destek olmak ve koşulsuz sevginizi gösterebilmek romantik ilişkilerde sağlıklı iletişim kurabilmenin temelini oluşturuyor. Romantik ilişkilerde iletişim kurarken dikkat etmeniz ve farkındalık kazanmanız gereken 8 temel noktayı sizler için derledik:


2023

İletişim stillerinizi tanımlayın
İlişkinizde iletişiminizi nasıl geliştireceğinizi ve iyileştireceğinizi öğrenmeye başlamadan önce, herkesin aynı iletişim tercihlerine sahip olmadığını anlamanız gerekiyor. Bazılarımız konuşarak, bazılarımız dokunarak, bazılarımız duygularımızı dışa vurarak, bazılarımızsa küçük hediyeler aracılığıyla iletişim kurmayı tercih ediyoruz. Kendi iletişim tercihinizin aşağı yukarı nasıl olduğunu bildiğinizi düşünüyoruz. Peki, partnerinizinkini biliyor musunuz

Her ilişkinin dinamiği birbirinden farklı olduğu gibi, partnerler arasındaki iletişim kanalları da birbirinden farklı olacaktır. Partnerinizle etkili iletişim kurabilmek için öncelikle, bu gerçekliği kabul etmeniz gerekiyor. Partneriniz size tam olarak neye ihtiyacı olduğunu net şekilde söylüyor olabilir, ancak bu ihtiyacı size nasıl aktardığı da en az ilettiği mesajın içeriği kadar önemli. Kurduğunuz iletişim kanalı sağlıklı değilse güven ve samimiyet inşa etmeniz de bir o kadar zor olacaktır ve ilişki iki taraf için de hayal kırıklığıyla sonuçlanabilir

Partnerinizle aranızdaki iletişimi güçlendirmenin yollarını araştırırken, ilk aşamada birkaç gün boyunca çevresel uyaranlara nasıl tepkiler verdiğini gözlemlemeye çalışın. Görsel uyaranlara karşı mı sözel uyaranlara karşı mı daha duyarlı?


2024

Partnerinizin ihtiyaçlarını keşfedin
Dünyaca ünlü yaşam koçu Tony Robbins’e göre her insanın 6 temel ihtiyacı bulunuyor: Tutarlılık çeşitlilik, önemsenme, bağlanma, gelişme, katkı sağlama. Ancak her birimiz bu 6 temel ihtiyacın hangisinin bizim için öncelikli olduğuna, kendi değerlerimize göre karar veriyoruz. Partneriniz için hangi temel ihtiyaçların öncelik sırasında en üstte olduğunu keşfettiğinizde, onunla nasıl iletişim kuracağınızı ve ilişkinizden karşılıklı tatmin sağlayabileceğinizi kolaylıkla keşfedebilirsiniz.

Tutarlılık

6 temel ihtiyaçtan birincisi olan tutarlılık, bizi zevk aramaya ve acı, stres ve duygusal risklerden kaçınmaya iten ihtiyacımız olarak biliniyor. Kendinize şu soruyu sorarak ilişkinizde karşılıklı olarak bu ihtiyacın karşılanıp karşılanmadığını anlayabilirsiniz: Partnerim ilişkimizde kendini ne kadar güvende hissediyor? Hepimiz güvenliği ve rahatlığı farklı şeylerde buluruz. Partnerinizin kendini güvende hissetmesini sağladığınızdan; ilişkinizde, davranışlarınızda ve tutumunuzda istikrarlı hissettiren şeyleri sağlayabildiğinizden emin olun.

Çeşitlilik

İlişkide kurulan iletişimi etkileyen bir diğer ihtiyaçsa çeşitlilik ihtiyacı. Partnerinizle nasıl iletişim kuracağınızı biliyorsanız, belirsizlik aslında her zaman korkutucu olmayabilir. İlişkiler, iki tarafın da birlikte büyümesine ve gelişmesine izin veren, ‘sağlıklı zorluklar’a ihtiyaç duyar. Nasıl daha iyi iletişim kuracağınızı öğrendikçe, bu çeşitliliğin ve farklı şeyler deneyimlemenin partnerinizle birlikte her şeyi eğlenceli ve heyecan verici kıldığını göreceksiniz.

2025

Önemsenme

Hepimiz benzersiz ve özgün olduğumuz gibi, bu eşsizliği hissetmek için de içsel bir dürtü taşıyoruz. Sahip olduğumuz özgün karakter ve kişilik özellikleri nedeniyle takdir görmek, beğenilmek ve önemsenmek istiyoruz. Özel ve önemli hissetmek, ilişkide sağlıklı bir iletişimin en önemli gerekliliklerinden biridir çünkü partneriniz ona ihtiyaç duyduğunuzu, bazı ihtiyaçlarınızı ancak onun varlığıyla karşılayabileceğinizi hissetmek isteyecektir. Partnerinize, ona değer verdiğinizi ve sizin için önemli olduğunu hissettirmek için bunu söylemenin yanı sıra dokunuşlarınızla, ihtiyaç duyduğu zamanlarda yanında olarak ve birlikte kaliteli zaman geçirmek için planlar yaparak gösterebilirsiniz.

Bağlanma

Her insanın başkalarıyla bağlantılı hissetmesi, sevme ve sevilme ihtiyacını karşılaması gerekir. İlişkilerde etkili iletişim, sevildiğimizi bilmemizi sağlar, buna karşın ilişkide sevginin olmaması ya da sevildiğimizi hissetmemek o ilişkinin devam etmemesi için en önemli sebeplerin başında geliyor. ‘Seni seviyorum.’ diyerek sevgimizi ifade etmek tek başına yeterli olmadığı için, sevgimizi göstermenin somut yollarını da öğrenmemiz gerekiyor. Partnerinizin iletişim şekline, kişisel tercihlerine ve ihtiyaçlarına hitap edecek şekilde, onu her gün sevdiğinizi bilinçli bir şekilde göstermeyi deneyin. İlişkide iletişimi nasıl geliştireceğinizi öğrenmek, partnerinizin hangi “dili” en iyi anladığını bilmeyi ve ona sevginizi bu dille göstermenizi gerektirir.

Gelişim

Hepimizin deneyimleri, ihtiyaçları, ilgi alanları ve potansiyelini gerçekleştirme şekli her geçen gün değişim gösterebiliyor. İlişkide de kişisel olarak gelişmek, ilişkinin monotonlaşmaması ve her iki tarafın da birbirini ileriye taşıması açısından son derece önemli. Duygusal, entelektüel ve manevi yönlerden kendimizi geliştirdiğimiz gibi, partnerimizin de bu gelişime ve kendini gerçekleştirmeye ihtiyacı olabileceğini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. İlişkide iletişiminizi nasıl güçlendirebileceğinizi öğrendiğinizde, birlikte nasıl büyüyebileceğinizin ve birbirinizi nasıl geliştirebileceğinizin yollarını da keşfetmeye başlayacaksınız.


2026

Katkı sağlama

Kendimize olduğu kadar içinde yaşadığımız dünyaya ve diğer insanlara katkıda bulunabilmek de en temel insani ihtiyaçlarımızdan biri. Yaşamımızı anlamlı kılan, hedeflerimize yön veren, hayatın zorlu yollarında ilerlememizi sağlayan, dünyadaki rolümüzü belirleyen ve kendimizi tanımamıza aracı olan en önemli şey başkalarına destek olmak, yardım etmek ve katkı sağlamak. Partnerinize ne vereceğinizi ve nasıl daha fazlasını verebileceğinizi düşünün. Zamanınız, dikkatiniz, sevginiz, ikinci bir şans, belki de kendisi küçük ama anlamı büyük hediyeler… İlişkilerde iletişim güçlü olduğunda, her iki taraf da sürekli olarak diğerinin mutluluğuna katkıda bulunmanın yeni ve daha iyi yollarını bulabilir.2027

İhtiyaçlarınızın ne kadarının karşılandığını belirleyin
İlişkinizde bu altı temel ihtiyacın karşılanıp karşılamadığını bilmenin kesin ve pratik bir yolu var: Doğru soruları sormak ve bu sorulara aldığınız yanıtları çok iyi analiz etmek. Partnerinizin sorularınıza verdiği cevapları detaylı olarak düşünün ve ne demek istediğinden emin değilseniz, anlaşılır olmayan noktaları yeniden gündeme getirerek ya da anladıklarınızın doğru olup olmadığını test ederek netleştirmeye çalışın. İlişkide iletişimi güçlendirmek ve daha sağlıklı hale getirmek için sadece ne söylendiğine değil, söylenenlerin ne kadarını dikkatle dinlediğinize ve anladığınıza da dikkat etmeniz gerekiyor


2028

Açık ve dürüst olun
Dürüst ve açık olmak, ilişkide iletişimi geliştirmenin en temel adımlarındandır. Ne demek istediğinizi dolandırmadan, imalardan uzak, sade ve net bir dille karşı tarafa aktarın. Sadece düşüncelerinizi değil, duygularınızı ve ihtiyaçlarınızı da net olarak iletebildiğinizden emin olun. İlişkide çatışmadan kaçınmak en güvenli ve rahat seçenekmiş gibi görünse de, çatışmasız bir iletişim sağlıklı iletişim kurmak anlamına gelmez. Çatışmadan kaçınmak, süregelen bir iletişim problemiyle başa çıkmanın geçici bir yoludur ve kalıcı çözüm sağlamayacaktır. Dolayısıyla partnerinizle aynı fikirde olmadığınız zaman, söylediklerinizin duyulacağına ve saygıyla karşılanacağına güvenebilmeniz gerekir.

2029

Her zaman yanında ve onunla olduğunuzu hissettirin
İlişkilerde iletişimi geliştirmek ve partnerinizin size ne söylediğini gerçekten anlamak için orada, o anda, onun yanında olun. Zaman kısıtlamalarını bir kenara bırakın ve zihninizi % 100 partnerinizle iletişim kurmaya odaklayın. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, gerçekten tüm dikkatinizi ona verdiğinizi ve önceliğinizin sadece o olduğunu bilmeye ihtiyacı olacaktır

Kızgın ve stresli olduğunuzda ya da diğer sorumluluklarınız üzerinde çalışırken tam olarak anda, farkında ve dikkatli olmanız zor olabilir. Sorumluluklar hayatın ayrılmaz bir parçası olsa da, ilişkinizde iletişimi ihmal etmenizin bir bahanesi olamayacaklarını anlamanız son derece önemlidir.

2030

Akışına bırakmayı öğrenin
Zaman zaman yaşadığınız basit tartışmaların, partnerinizle şimdiye kadar yaşadığınız her problemi, yapılan her yanlışı tekrar gündeme getirmesine izin vermeyin. Sevgi dolu ve sağlıklı iletişim kurulan ilişkilerde bunun tam tersine, basit tartışmaların daha da büyümemesi ve çok fazla uzamadan çözümlenmesi ön plandadır. Küçük tartışmalarda eski konuları açmak ve yangına körükle gitmek yerine, mevcut durumu değerlendirin ve şu anda sadece o durum özelinde neler yapabileceğinizi belirleyin. Neden konuştuğunuzu, tartıştığınızı, iletişim kurduğunuzu hatırlayın ve amacınızdan sapmayın.
 
Üst