Saç yıkarken bilmeden en sık yapılan 8 hata....

NaZLıHaN

Administrator
Saç yıkamak, ilk bakışta gözünüze çok kolay görünebilir. Ancak saç yıkarken fark etmeden yapacağınız hatalar saçın kurumasına, kırılmasına ve hatta kafa derinizde enfeksiyonlara yol açar. Oysa basit birkaç püf noktası, sizi kuaförden yeni çıkmış gibi göstermeye yetiyor. Saç yıkarken en çok yaptığımız hataları siz de merak ediyor musunuz? İşte daha sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanızı engelleyen o hataların listesi. 223. 1-Çok sık şampuanlamak

Uzmanlara göre saçınızı her yıkadığınızda şampuan kullanmak, temizlemek için gerekli değil. Saçı haftada birkaç kez suyla durulamak görünen kirleri temizlemek için yeterli.

Şampuanın yarattığı yoğun köpük saçınızdaki yağı arındırır. Oysa yağ, saçın nemli kalmasını sağladığı ve zarar görmesini önlediği için oldukça gereklidir.

2-Yeterince durulamamak

Şampuanı uygulamadan önce saçınızı en az bir dakika iyice durulamak, kullandığınız son saç bakım ürününden arta kalanları temizler.
Şampuanı uygulamadan önce saçınızın tamamen ıslanmasına izin vermek, etkili bir şekilde yıkamak için önemli bir adımdır. Saçınız tamamen ıslaksa, şampuan daha iyi köpürür ve daha eşit şekilde yayılır. Bu, saçınızı yıkarken daha az şampuan kullanmanıza da yardımcı olur.

3-Şampuandan sonra saç kremi sürmek

Çoğumuz önce saçlarımızı şampuanlayıp sonra saç kremi kullanırız. Ancak bunun tam tersini yapmanın daha iyi sonuç verdiğini söylesek...

Önce saç kremi sürmek, saçınızın daha dolgun görünmesini sağlayacaktır. Bu yöntem, neme ihtiyaç duyan ince saçlar için en iyi sonucu verir.

Ancak çoğu saç kremi, saçlarınızı ağırlaştırır ve hatta yağlı görünmesine neden olabilir. Bu nedenle saç kremi tercih seçerken iyice araştırın.

4-Uçlara da şampuan uygulamak. Saç diplerinize şampuan uygulayıp ardından saçınızın geri kalanına dağıtıyorsanız saç uçlarınıza zarar verebilirsiniz.

Çünkü saç uçları genellikle daha kurudur ve şampuanla yıkamak, daha da cansız görünmesine yol açar.

5-Saç derisini tırnaklarla ovmak

Saç derisini kuvvetli bir şekilde ovalamak, sıyrıklara neden olup enfeksiyonlara yol açabilir!

Saçlar ıslakken daha kırılgandır ve agresif hamleler düğümlere, kırılmalara ve hatta foliküllerin zayıflamasına neden olabilir.

Saçınızı yıkamanın en iyi yolu, köklere parmaklarınızla ve avuç içlerinizle nazikçe masaj yapmaktır.
224
6-Sıcak suyla yıkamak. Saçınızı yıkamak için suyun ılık olması, en idealidir. ılıktır. Saçları sıcak suyla yıkamak, kırılmayı kolaylaştırır, hatta kökleri bile zayıflatır.

Hafif ılık su ise saç kütiküllerinin açılmasına yardımcı olur. Ayrıca saç, saç kremini de daha iyi emer.

Saçlarınızı soğuk suyla durulamayı da ihmal etmeyin. Çünkü bu, saç kütiküllerinin kapanmasına yardımcı olarak saçlarınızın elektriklenmesini önler.

7-Saç derisine saç kremi uygulamak

Saç derisine saç kremi sürmek, saç diplerinizi daha da yağlı hale getirir. Saçınızın en çok nemlendirmeye ihtiyaç duyan yeri ise uçlarıdır.

Saç derinize saç kremi sürerek saç köklerinizin tıkanmasına, saç uzamasının yavaşlamasına ve yağ üretiminin artmasına sebep olabilirsiniz. 8-Saçı ıslakken taramak

Islak saçı zarar vermeden taramanın bir yolu yoktur çünkü saç ıslandığında en zayıf halindedir.

Saçınızı bir havluyla kurulamak bile saç tellerine zarar verebilir. Saçınızı güvenli şekilde kurutmanın en iyi yolu, parmaklarınızla nazikçe havalandırarak doğal şekilde kurumasına izin vermektir.
 
Üst