SeViMLi Ve ßiR o KaDaR'Da aSiL Chow Chow (ÇiN aSLaNı)

BoRa

Administrator
"ÇiN aSLaNı..!!
1469
Chow Chow güçlü bedene, ağır kemiklere ve gelişmiş kas yapısına sahip geniş yapılı Kuzey Kutbu tipi köpeklerdendir. Belli görev için yetiştirildikleri ve bedensel yapılarının bu görevleri yerine getirmeye uygun olduğu görülür. Avcılık, bekçilik ve sürünün başını çekme, koruma gibi yetenekleri vardır.
1471
Kaba ve düz olarak adlandırılan iki çeşit kürk yapısıyla bilinirler. İki kürkünde bilinen ortak özelliği Chowların bedenini sıcak tuttuklarıdır. Sıcaklık hassasiyeti olan Chow Chowlar soğuk iklimlerde, ev ortamlarında rahatlıkla yaşayabilirler. Ancak aşırı sıcak ve nemli havalardan olumsuz etkilenirler.
1470
Kırmızı, siyah, tarçın ve bej renk ve tonlarında kabarık ya da düz kürke sahip olan göz alıcı bir ırktır. Toplum içerisinde birden fazla isimle anılırlar. Baş bölgesinde yoğunlaşan tüyleri ile aslana benzetildiği için halk arasında “Çin Aslanı”olarak da bilinir. Chow Chow, Chowden, Çov Çov ve sadece Chow şeklinde isimleriyle de ırklarını temsil ederler.
1472
Chow Chow ırkı kafa etrafında yoğunlaşan kabarık ve parlak olan başka bir ifadeyle “aslan yelesi” tüyleri ile kendine has farklı bir görünüme sahiptir. Başka köpek ırklarında görmeye alışkın olmadığımız siyah-mavi arasındaki renkli dili insanların dikkatini çekmiştir.
1473
Mavi-siyah renkte olan benzersiz dil, doğduklarında pembe renktedir. 10. haftadan itibaren renk değiştirdiği görülür. Görünümü, kişiliği ve karakter yapısıyla diğer köpeklerden birden çok farklılığa sahip olan Chow Chow’un her geçen gün popülerliği arttırmıştır.
1474
Chow Chow ölçülü davranışlar sergileyen zeki bir köpektir. Sakin, bazen ilgisiz, içine kapanık, kendi halinde, bağımsız, inatçı ve gururlu gibi çeşitli özellikleri olan bir ırk olduğunu söyleyebiliriz.
1475
Ancak bu özelliklerin hepsi aynı anda ya da baskın bir şekilde bir arada bulunmaz. Bağımsız ve inatçı olabileceğini belirtmemiz, her zaman söylenenleri yerine getirmediği veya getirmeyeceği anlamına gelmez. Her canlının duygusal bir yapısı olduğunu düşünürseniz bazı durumlar anlık olarak gerçekleşebilir ve sonrasında köpeğinizle sizin aranızdaki bağın gücüne göre kısa sürede çözülebilir.
1476
Kendi hallerinde takılmayı, yatağında pineklemeyi sever ve başlarını belaya sokmadan yaşamayı tercih ederler. Çatık kaşlı yüz yapısı sebebiyle zaman zaman saldırgan ya da utangaç hallerde oldukları sanılabilir. Ancak onlar çatık kaşlı, yoğun tüylerin arasında kalan kahverengi gözleri ile sevimli bakışlar atarak ortalıkta gezerler.
1477
Chow Chow aile bireyleriyle iyi anlaşır ancak içlerinden en iyi anlaştığı ve güvendiği bir kişiyi seçer. Seçtiği kişi ile bağı diğer herkese göre daha güçlü olur. Aile bireylerine sadık ve bağlıdır. Ailesine karşı korumacı yapısı tehlikeli durumlarda ön plana çıkar. Yabancılara karşı genel olarak mesafeli yaklaşırlar. Onları tanıyıp, tehlikeli olmadıklarına karar verirse mesafeyi bir tık düşürürler. Doğrudan bir yabancının gelip onu sevmesi zor olabilir ancak sahibinin tanıştırdığı ve etkileşim kurduğu kişiler olursa kendisine dokunulmasına müsaade ettiği görülür. Genel olarak Chow Chow’un insanlarla çok iyi anlaşamadıkları söylenir ancak bu durum unutmayın ki aldıkları eğitime de bağlıdır.
1478
Karakter özelliklerini, insanlara ve hayvanlara yaklaşımlarını Chow Chow’un yetiştirilme tarzı doğrudan etkiler. Yani insanlarla iyi anlaşamayan bir Chow’un eğitim sürecinde bir eksiklik olabilir. Evcil hayvanlar ve köpeklerle de etkileşim içinde olarak sosyalleşirler. Diğer köpeklere karşı zaman zaman baskın olmaya çalışan bir ırk...
 
Üst