VÜCUDUN İHTİYAÇ DUYDUĞU EN TEMEL BESİNLER

NaZLıHaN

Administrator
773

Sağlıklı beslenme ile ilgili hepimizin az çok bilgisi vardır. Bu bilgileri ne kadar tamamen uygulayamasak da altını çizmekte yarar var. Sağlıklı beslenme metabolizmayı doğru çalıştırdığı için hastalıkları önler, kilo almayı ve erken yaşlanmayı önler. Kötü alışkanlıklarınızdan da kurtulduğunuzda uzun ve sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralamış olursunuz.


Su.
774

Vücudun en temel gereksinimlerinin başında su geliyor. Vücudumuzun yaklaşık dörtte üçü sudan oluşuyor ve su sağlık için de çok gerekli. Özellikle kilo probleminden kurtulmak isteyen kişiler için en büyük yardımcı da sudur. Cildin en önemli ihtiyacı olan suyu her gün en az iki litre tüketmeniz doğru olacaktır.

Meyve ve sebzeler.

775


Günlük besin ihtiyacımızın üçte birini meyve ve sebzeler oluşturur. Sebzeler lifli yapısıyla oldukça sağlıklı besinlerdir ve kilo almayı engeller. Meyveler de içerdiği vitaminler nedeniyle sağlığımızı korumamızda yardımcı olur. Aynı zamanda meyveler şeker ihtiyacımızı doğal bir şekilde karşıladığı için insülin seviyesini ayarlamada önemli rol oynar.


Protein.

776Protein açısından zengin tavuk, yumurta ve kırmızı et gibi ürünler her gün mutlaka tüketilmelidir. Kırmızı etin en önemli yararı demir içerikli olmasıdır. Ayrıca unutkanlık ve erken yaşlanma gibi hastalıkları önleyici özelliği vardır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yağı doğal bir şekilde karşılar. Et ürünlerinde önemli olan içeriğinde bulunan yağla ızgara olarak pişirilmesidir.Süt ürünleri.

777


Kalsiyum ve protein açısından zengin olan süt ürünleri, temel besin ihtiyaçlarımızda önemli yer tutar. Yüksek oranda yağ içerdiklerinden miktarı iyi ayarlanmalıdır. Diş ve kemik hastalıklarını önlemede, ağrıları azaltmada önemli rol oynar. Süt ürünleri tüketilirken az yağlı olanları tercih edilmelidir.Karbonhidratlar.

778


Vücudumuzun enerji kaynağı olan karbonhidratlar da günlük besin içerisinde yerini alması gereken yiyeceklerdendir. Ekmek, patates, makarna gibi yiyeceklerin içinde bulunan karbonhidratlar aynı zamanda doğru miktarda yenildiğinde uzun süre tok tutar ve bilinenin aksine kilo korumaya yardımcı olur.
 
Üst