Yüksek kolesterol için 11 beslenme önerisi.

NaZLıHaN

Administrator
Vücudun tüm işlevlerini yerine getirebilmesi için kanda belirli bir miktarda olması gereken kolesterolün yüksekliği, kalp sağlığı için olumsuz sonuçlara neden olabiliyor."Kolesterol nasıl düşürülür?", "Kolesterol doğal yollarla nasıl düşürülür?", "Kolesterolü düşüren besinler nelerdir?" sorularına Uzman Diyetisyen E. K. cevap verdi ve kolesterolü düşüren 11 besini açıkladı.


1-YULAF.

453


Çözünür lif içerir, kötü kolesterolü uzaklaştırır ve kalp dostudur.

2-CEVİZ, BADEM VE DİĞER FINDIKGİLLER.


454


Kuru yemişlerin çiğ, tuzsuz ve şekerle kaplı olmamaları gerekir. Çoklu doymamış yağ asitlerinden zengindirler.

3-KURU BAKLAGİLLER

455


126 gram günlük pişmiş baklagil tüketimi kötü kolesterolü yüzde 5 oranında azaltıyor. 4-Meyve Özellikle narenciye grubu meyveler, pektin doludur. Pektin vücutta çözünür life dönerek kolesterolü vücuttan uzaklaştırır. Elma, üzüm gibi meyveler kandaki antioksidan seviyelerini artırlar ve kolesterolün hasara yol açmasını engellerler.

5-ÇAY.


456


Çaydaki flavonoidler, kan damarlarını rahatlatıp kan pıhtılarını önlerler. Flavonoidler aynı zamanda damarlarda plak oluşumuna yol açan LDL kolesterolün oksidasyonunu da engellerler.

6-ÇİKOLATA.

457

Güçlü antioksidan içerir ve HDL kolesterol (iyi kolesterol) artışına katkıda bulunur. Çikolatadan kasıt tam yağlı süt ve şeker dolu barlar değil, kakaodur. Yapılan bir çalışma kakao tozu tüketenlerde yüzde 24, kontrol grubunda da yüzde 5 civarında HDL'de artışı yaşandığını ortaya koydu.

7-AVOKADO


458


Tekli doymamış yağ asitlerinden zengindir. HDL'yi (iyi kolesterol) artırmaya ve LDL'yi (kötü kolesterol) kolesterol düşürmeye yardımcı olur. Beta sitosterol adlı bitki bazlı bir yağ içeren avokado bu sayede besinlerden emilen kolesterol miktarının azalmasını sağlar. Ancak yine de günlük 1 taneden fazla avokado yememekte fayda var.


8-ISPANAK.
459


Fazla miktarda lutein içerir. Yapılan bir çalışma ½ bardak günlük lutein zengini besin alınmasının damarlarda tıkanmayı önleyerek kalp krizi riskini azalttığını gösteriyor.

9-SARIMSAK


460


Kan pıhtılarını önler ve yüksek kan basıncını düşürür.


10-ZEYTİNYAĞI.

461


Dünyanın en sağlıklı yağı olan zeytinyağı, tekli doymamış yağ asitlerinden zengindir ve LDL kolesterolü düşürür. Yüksek kolesterole neden olan besinler nelerdir Doymuş katı ve sıvı yağlar (Tereyağını sınırlandırın. İşlenmiş et ürünleri, palm yağı tüketmeyin), trans yağ ve hidrojene bitkisel yağlar (katı margarinler, cips, kraker, kurabiyeler vb.), alkol ve yağlı etler, sigara, kafein, abur cuburlar, fast food.

11-SOMON VE DİĞER YAĞLAR.


462

11-Somon ve diğer yağlı balıklar Omega 3, LDL kolesterolün azalmasına yardımcıdır. 18Kolesterolü düşürmek için yenilmesi gereken 11 besin - Kolesterol düşüren yiyecekler Beslenmede doymuş yağlar yerine çoklu doymamış yağ asitlerinin tercih edilmesi yapılan bir çalışmaya göre yüzde 4’e kadar iyi kolesterolü artırabiliyor. HDL kolesterol nedir? LDL kötü kolesterol ve HDL iyi kolesteroldür. LDL’nin 200’ün altına olması gerekir. 200-239 arası sınırın üstü yükseğe yakındır, 240 üstü ise yüksek kolesterol tanısıdır.Omega 3, LDL kolesterolün azalmasına yardımcıdır.
 
Üst