Zayıflamak için günde kaç dakika yürümek gerekir?

NaZLıHaN

Administrator
932


Gelecek hedeflerinizden biri daha sağlıklı olmak ve daha iyi hissetmekse, bunu yapmanın en iyi yollarından biri vücudunuzu daha fazla hareket ettirmektir. Bu aslında düşündüğünüz kadar zor değil. Araştırmalar, her gün sadece yarım saat yürümenin kilo verme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor! İşte yürüyerek zayıflamak hakkında bilmeniz gerekenler.

933

KİLO VERMEK İÇİN YÜRÜYÜN
Birçok insan, biraz kilo vermeye çalışıyorsa, yürümeyi etkili bir egzersiz şekli olarak görmez. Ancak, özellikle salgın günlerinde spor salonuna gitmekten daha kolay olduğu için, yürüyüş ayakkabılarınızı giyme ve sokağa çıkma olasılığınız daha yüksek olabilir. Eğer yeterince uzun süre yaparsanız yürümek aslında önemli miktarda kalori yakar. Peki bunun için günde kaç dakika yürümelisiniz? Cevap: Günde en az 30 dakika!

Elbette yürürken ne kadar kalori yaktığınız, kilonuz ve yürüme hızınız gibi faktörlere bağlıdır. Bununla birlikte, kadınlar üzerinde yapılan bir çalışma, günde altı aylık tempolu yürüyüşün ortalama 17 kilo kaybettirdiğini gösterdi. Kadınlara, yürüyüş miktarlarını sürekli olarak günde en fazla bir saate çıkarmaları talimatı verildi. Günde en az 30 dakikayı tamamlayana kadar çok az kilo kaybı gösterdiler, bu da yürüyüşün ağırlıkları üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu gösteriyor.

934

12 HAFTADA 6 KİLO
Obez olduğu düşünülen kadınlar üzerinde yapılan benzer bir araştırma, haftada en az üç gün 50 ila 70 dakika yürüyenlerin 12 haftalık bir süre içinde yaklaşık altı kilo verdiğini buldu. Yürüyenler, yürümeyenlere kıyasla önemli miktarda vücut yağı ve karın yağı kaybetti!

Daha da iyisi, yürümeyi diyetinizde bazı sağlıklı değişikliklerle birleştirmek sizi hedeflerinize daha da yaklaştırabilir. 12 haftalık bir çalışmada, obez olarak kabul edilen deneklere kalorilerini her gün 500 ila 800 arasında kısıtlamaları talimatı verildi. Bir grup, haftada yürüyüşe üç saat ekledi. Diğer grup ekstra yürüyüş yapmadı. Her iki grup da önemli miktarda kilo kaybı gösterdi, ancak fazladan yürüyenler yaklaşık dört kilo daha kaybetti.

935

KALORİ YAKIMINI ARTIRIYOR
Sonuç olarak, kaybettiğiniz kilo miktarı, ne kadar kalori tükettiğinize ve ne kadar yaktığınıza bağlıdır. Yürüyüş, kalori yakmanızı artırmanın harika bir yoludur. 1 kilonun ortalama 7400 kaloriye eşdeğer olduğu teorisine dayanarak, haftada 1 kilo kaybetmek için yedi gün boyunca kalori alımınızı 1000 azaltmanız gerekir. Günde 30 dakika ila bir saat yürümek, kilo vermek için uygun kalori açığını elde etmenize yardımcı olmanın harika bir yoludur.
 
Üst